PRAWA DZIECKA 

według Janusza Korczaka

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję- poczucia bezpieczeństwa.

Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.

Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To, dlatego nie zawsze się rozumiemy.

Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało

Nie bój się miłości. Nigdy.


PRAWA DZIECKA


Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego

a szczególne do zrobienia czegoś niedobrego.


Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi i mam

prawo sam wybierać z kim będę się bawić.


Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać

i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.


Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie

może mi zabronić spotykać ich czasami.


Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.


Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa a gdy różnię

się od innych, to jest moja sprawa.


Szanowni Rodzice!

W ramach akcji "Dzieci uczą Rodziców" chcemy Państwu zaprezentować  film edukacyjny pt.  "Rozwój dziecka", który został przygotowany przez psychologa p. Beatą Liwowską. Jest to wideo poradnik, który przygotowano z myślą o dzieciach i ich rodzicach. 
Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu. Bardzo zależy mi na tym by film dotarł możliwie do największego grona odbiorców - rodziców. 



Wszystkie filmy  przygotowane w ramach cyklu dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl

Za zainteresowanie z Państwa strony bardzo dziękujemy. 


Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa – Centrum Rozwoju Lokalnego Uczy Rodziców


Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę. Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci.  W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska. 

 

"Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta". 

Szanowni Państwo, Centrum Rozwoju Lokalnego kontynuując swoją misję edukacyjną w tak ważnym obszarze jak bezpieczeństwo, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowało materiał filmowy zawierający 10 porad dotyczących bezpieczeństwa dzieci podczas zimowego wypoczynku.

Adresatami przygotowanego materiału są rodzice. Film powstał w ramach organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, w której uczestniczy już 2500 szkół i przedszkoli z całej Polski



WYCHOWAWCZE DYLEMATY 

Reguły TAK, ale jakie? 


        Przestrzeganie reguł nie jest łatwe: dla dziecka, bo nie rozumie, po co są, dla rodzica, bo wymagają konsekwencji. Dzieci łatwiej pojmą twoje oczekiwania, gdy zasady postępowania będą:
 
1. JASNE – zwracaj się do dziecka precyzyjnie. Jeśli skacze po kanapie, nie mów ogólnie: „Nie skaczemy po meblach”. Każda zasada powinna iść   parze z wyjaśnieniami.
 
2. ROZSĄDNE – nie wymagaj od trzylatka, by bez przypominania sprzątał po sobie zabawki albo pamiętał o myciu rączek przed jedzeniem. Zanim dzieci nauczą się przestrzegać zasad, często je łamią.
 
3. PRZYPOMINANE – maluchy zajęte odkrywaniem świata nie pamiętają o wszystkim. Nie sądź, że wystarczy, jak powtórzysz coś cztery razy, bo prawdopodobnie będziesz musiała to powtórzyć jeszcze czterdzieści cztery.
 
4. NIEZBYT LICZNE – jeśli dziecko nie może się ruszyć, aby nie złamać jakieś zasady, istnieje możliwość, że w końcu się sprzeciwi temu rygorowi. Jeśli nie teraz, to później w dorosłym życiu.
 
5. ŁATWE – nie możesz żądać od małego chłopca, aby ustawił równo swoje samochodziki, jeśli wcześniej nie pokazałaś mu, jak ma to zrobić.

Droga Mamo! Drogi Tato!

Oto kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, pomogą Wam, Drodzy Rodzice, przetrwać te pierwsze, najtrudniejsze chwile rozstania z dzieckiem:

  • Nie przeciągaj pożegnania, pocałuj je i wyjdź.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Nie obiecuj: "jeśli, pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz". Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być stała forma przekupywania.
  • Kontroluj się, co mówisz; zamiast: "już możemy wracać do domu" powiedz:"teraz możemy iść do domu", niby różnica jest niewielka, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało,co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
  • Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzała je osoba, z którą rozstanie jest mniej bolesne.
  • Nie pytaj dziecka co i ile zjadło tylko w co i z kim się bawiło.
  • Pozwól swojemu dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę,przytulankę, to daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przypomina dom.

Zawsze znajdź czas by wysłuchać swoje dziecko, to co ma do powiedzenia,nie neguj jego oceny sytuacji, jego uczuć. Podpowiedz mu, że zawsze może liczyć na Ciebie, a kiedy zostaje w przedszkolu na swoją panią nauczycielkę.

Ty też zaufaj wychowawczyniom swojego dziecka- Waszym wspólnym,nadrzędnym celem jest dobro Twojego dziecka.

Pamiętaj:żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!