Zima w Puchatku

Zima to bajkowa pora roku, która kojarzy się z niezwykłymi przeżyciami. To okres, kiedy pozytywne emocje kumulują się w okresie Świąt Bożego Narodzenia i trwają aż do końca karnawału. W tym roku nasze puchatkowe przedszkolaki radością postanowiły nie tylko cieszyć się w swoim gronie, ale dzielić się nią z innymi.

Wizyta św. Mikołaja

Jak zwykle św. Mikołaj zawitał do nas 6 grudnia. Na tę wizytę wszystkie puchatkowe przedszkolaki przygotowywały się z niecierpliwością. Z ochotą uczyły się nowych piosenek i wierszyków oraz przypominały sobie dobrze już znane. Z entuzjazmem ubierały choinki oraz przystrajały całeprzedszkole. Wreszcie do naszych drzwi zapukał długo wyczekiwany gość, który zasiadł na specjalnie dla niego przygotowanym tronie. Puchatki, Kangurki i najmłodsze Tygryski powitały go serdecznie. Obdarowane prezentami pozowały do zdjęć i dziękowały mu śpiewając piosenki i recytując wierszyki. Z nadzieją na kolejne spotkanie za rok.

Warsztaty Bożonarodzeniowe

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, w dniach 10,11 i 12 grudnia, odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe. Tygryski, Kangurki i Puchatki zaprosiły swoich Rodziców, aby wspólnie wykonać świąteczne ozdoby. W grupie Maluszków powstały piękne koszyczki na pierniczki w kształcie choinek i bałwanków, bombki, aniołki i inne kolorowe ozdoby choinkowe. U Średniaków tworzono przeogromne rozetowe gwiazdy 3-D oraz pudełka na ciasteczka i kartki bożonarodzeniowe. Z kolei Starszaki wraz z Rodzicami ozdabiały styropianowe kule na stół świąteczny, tworzyły wymyślne ozdoby oraz kartki świąteczne. Wszędzie panowała atmosfera radości, świątecznego skupienia, ale i rozgardiaszu oraz ciepła. Wyobraźnia nie znała granic. Przygotowania do Świąt ruszyły pełną parą.

Osowska Choinka

W sobotę, 15 grudnia, odbyła się VI edycjaOsowskiej Choinki organizowanej przez fundację „Inne jest piękne”.Nasza, ponad 20 osobowa grupa przedszkolaków, pięknie zaprezentowała się w szkole podstawowej nr 81. Na forum społeczności Osowej Puchatki, Kangurki i Tygryski odważnie i z wdziękiem śpiewały zimowe piosenki i kolędy. Wszyscy byli bardzo przejęci: zarówno dzieci jak ich Rodzice, którzy dołączyli do swoich pociech. Wspólne kolędowanie przyniosło nam dużo radości i wzruszenia. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się tymi pozytywnymi emocjami z mieszkańcami Osowy. Wszystkim Rodzicom i ich pociechom gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział w tak ważnej dla naszej społeczności imprezie.

Kolędnicy

W tym roku postanowiliśmy podzielić się naszą radością z osobami starszymi. W związku z tym Średniaki i Starszaki przygotowały niespodzianki dla podopiecznych dwóch domów opieki.

18 grudnia Puchatkiudały się do Domu Seniora „Zacisze” w Klukowie. Przygotowały dla seniorów niespodzianki w postaci samodzielnie wykonanych w przedszkolu kartek z życzeniami oraz specjalnie na tę okazję upieczonych, pachnących ciasteczekKażdy Puchatekwraz ze swoimi rodzicami przygotował także dodatkową niespodziankę – upominek. W pięknie zapakowanych prezentach znalazły się samodzielnie wykonane kartki i dekoracje świąteczne, w tym papierowe anioły i łańcuchy choinkowe. Nie zabrakło różnego rodzaju łakoci, oczywiście z pierniczkami własnego wypieku na czele. W bardzo podniosłej atmosferze Puchatki pięknie śpiewały kolędy i piosenki, grały na instrumentach, recytowały wierszyki. Wspólne z seniorami śpiewanie kolęd, składanie sobie wzajemne życzeń a jednocześnie spokój, wyciszenie i podniosła atmosfera spowodowały, że było to wyjątkowe i niezwykłe spotkanie.

Kangurki natomiast udały się 20 grudnia do domu opieki Vita w Osowie. Z tej okazji upiekły dzień wcześniej placek czekoladowy, który wzięły w prezencie. Przygotowały też świąteczne kartki z życzeniami, aby móc je każdemu osobiście wręczyć i życzyć dużo zdrowia i radości z okazji Świąt. Przygotowały specjalny program artystyczny złożony z kolęd, zimowych piosenek oraz wierszyków. Wzruszenie było obustronne. Dla naszych Kangurków było to wyjątkowe wydarzenie.Przynieść radość i okazać szacunek osobom starszym i potrzebującym wsparcia to nie lada zadanie. Jakże potrzebne i, jak się okazuje, nie takie trudne. Wystarczy tylko chcieć.

Mały Miś – czytające przedszkolaki

W ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, odwiedził nas pan Tomasz z wydawnictwa Mac. 29 stycznia pan Tomasz czytał opowiadania z książeczek, które przywiózł dla nas w prezencie. Wszyscy z uwagą śledzili niesamowite historie, które przydarzyły się ich bohaterom. Tym bardziej były ciekawe, że czytane nie przez „panią”, a przez „pana”. Wszystkie puchatkowe przedszkolaki doskonale znają tę ogólnopolską akcję rozwijania czytelnictwa. W każdym domu gościł puchatkowy Miś, w którego obecności rodzice czytali, a dzieci specjalnie dla niego tworzyły rysunki ilustrujące opowiadania, czy wiersze. Tym razem czytał pan Tomasz, któremu serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile.

Muzeum Etnograficzne

19, 20 oraz 22 lutego Tygryski, Puchatki oraz Kangurki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego, aby zwiedzić wystawę interaktywną „Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ” W aktywny sposób -poprzez zabawę, manipulowanie, dotykanie eksponatów, przebieranki, rysowanie – dzieci mogły poznawać atrakcje Gdańska: jego związki z morzem, architekturę oraz środowisko przyrodnicze. Korzystając z okazji nasze puchatkowe przedszkolaki zwiedziły stałą wystawę Muzeum Etnograficznego. Było co oglądać: narzędzia rolnicze, uprząż dla zwierząt, buty dla koni, urządzenia gospodarstwa domowego. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa narzędzi wykorzystywanych w przeszłości do połowu ryb: łodzi, bosaków, koszy, sieci, szklanych boi. Słoneczna pogoda sprzyjała także spacerom po Parku. Skorzystaliśmy z pięknej aury i szukaliśmy pierwszych oznak wiosny.

Pomoc czworonogom

20 i 21 lutego Średniaki i Starszaki pojechały do schroniska „Promyk”, aby przekazać wszystkie dary, jakie zgromadziliśmy dla zwierząt w naszym przedszkolu. Przez kilka tygodni dzieci i rodzice przynosili karmę, aby ulżyć doli bezdomnych psów i kotów. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po placu z kojcami dla psów i podziwialiśmy koty czekające na adopcję. Następnie wzięliśmy udział w lekcji dydaktycznej na terenie schroniska. W trakcie zajęć dzieci tworzyły listę tego, co jest niezbędne, aby zaopiekować się psem. Dowiedziały się, jak zachowywać się przy nieznanym psie i że zawsze trzeba pytać właściciela o pozwolenie na pogłaskanie nieznanego psa. Same mogły przywitać się i pogłaskać bardzo cierpliwą i piękną psinę. Na zakończenie lekcji wręczyły naszemu panu Przewodnikowi pamiątkę z podziękowaniami i pozowały do wspólnego zdjęcia. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Droga Królewska

26 lutego oraz 1 marca Starszaki wzięły udział w lekcjach dydaktycznych z serii Droga Królewska. Zawitała do nas pani Elżbieta, przewodnik po Gdańsku, która przybliżyła Puchatkom historię naszego wspaniałego miasta. W trakcie zajęć Puchatki poznały główne zabytki Drogi Królewskiej: Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Fontannę Neptuna, czy Dwór Artusa. Pani Elżbieta opowiedziała legendę o herbie z Ratusza Głównego Miasta. Puchatki dowiedziały się, skąd w herbie wzięła się korona, czy król mieszkał w Gdańsku, jakie zapachy rozchodziły się po ulicach i dlaczego? Kto mieszkał w kamieniczkach, jak wyglądały ich wnętrza, czy istniały w nich ubikacje?W trakcie zajęć gasiły pożar kamienicy i rozwiązały zagadkę: czy Neptun z Fontanny na Długim Targu nosi majtki? Na zakończenie każdy Puchatek otrzymał złotą koronę, którą miał za zadanie ozdobić w sposób jak najbardziej oryginalny i niepowtarzalny. Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za tak ciekawe i interesujące lekcje.

Bal Karnawałowy

27 lutego odbył się w naszym przedszkolu Karnawałowy Bal Przebierańców połączony z sesją fotograficzną. Na puchatkowym parkiecie pojawili się bohaterowie z bajek i filmów. Obok siebie i wspólnie bawiły się księżniczki, rycerze, piraci, żółwie ninja, spidermeni, supermeni, przeróżne zwierzątka: pieski, kotki, biedronki, roboty. Nie zabrakło czerwonych kapturków, motylków, batmanów a nawet żywych kościotrupów! Wszystko po to, aby dobrze się bawić przy muzyce i brać udział wkonkursach. Było gwarnie i wesoło. Na pamiątkę pozostały zdjęcia.

Porady Psychologiczno-pedagogiczne

13 marca, w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną nr 1 w Gdańsku mieszczącą się przy ul. Obywatelskiej, odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie z psychologiem. Pierwsze spotkanie miało miejsce 28 listopada 2018 r. Jego tematem była praca z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo. Tym razem wykład dla zainteresowanych rodziców i kadry pedagogicznej dotyczył pracy z dzieckiem agresywnym. Wykłady i porady psychologiczne są ofertą naszego przedszkola nie tylko dla tych rodziców, którzy zmagają się z problemami poruszanymi na spotkaniach. Są także okazją do rozmowy o innych niepokojach czy obawach rodzicielskich. Pani Patrycja i pani Joanna, doświadczone psycholożki i psychoterapeutki, dzielą się wiedzą, jak sobie radzić w niełatwej roli rodzica i pedagoga oraz gdzie szukać ewentualnej pomocy w sytuacjach trudnych.

Teatrzyk

14 marca przybył do nas z Krakowa Teatr Duet z przedstawieniem pt.„Niedźwiedź strażnik lasu”. Piękna, zabawnie opowiedziana historia zwierząt, które chcą żyć w czystym lesie i biorą sprawy w swoje ręce. Wspólnie sprzątają las ze śmieci, które ludzie wyrzucają specjalnie lub bezmyślnie zostawiają je w trakcie spacerów. Wszystkie dzieci z zapałem im pomagały, bo wiedzą, że o środowisko przyrodnicze dbać muszą wszyscy ludzie, bo prawdziwe zwierzęta przecież tego nie potrafią. Wszystkie puchatkowe przedszkolaki obiecały, że nie będą śmiecić i będą dbały o las i jego mieszkańców.

Eksperymenty

Tego samego dnia gościliśmy pana Krzysztofa, z którym tym razem poszukiwaliśmy dźwięków. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się , czym jest dźwięk i jak powstaje. Dźwięk przenosi się jako fala i jako fala posiada różne częstotliwości. Dzięki specyficznej budowie ludzkiego ucha, dźwięk możemy usłyszeć. Ale nie tylko. Możemy go poczuć oraz zobaczyć. Wszystkie eksperymenty, które pan Krzysztof przeprowadził, przekonały o tym naszych przedszkolaków.

Zdrowy Uśmiech

20 marca, w ramach projektu”Dzieciństwo bez próchnicy”, odbyły się warsztaty poprowadzone przez stomatologa z Gabinetu Dentystycznego „Zdrowy Uśmiech”. W trakcie warsztatów zorganizowanych przy współpracy z GUM, dzieci mogły przekonać się, że warto i trzeba dbać o swoje ząbki. Dowiedziały się, jak najlepiej to robić, co jeść, w jaki sposób myć zęby, żeby ich uśmiech był zawsze piękny i zdrowy.