Styczeń w Puchatku

Nowy Rok zawitał do nas zupełnie jak co roku. I jak zwykle przyniósł nowe: doświadczenia, zabawy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi. Po prostu - nowe wydarzenia...

Wizyta Pszczelarza

12 stycznia odwiedził nasze przedszkole ktoś, kto na temat pszczół i miodu wie wszystko: Pan Pszczelarz. Spotkanie było realizowane w ramach edukacji ekologicznej i prozdrowotnej. Celem było zaznajomienie ze specyfiką zawodu pszczelarza oraz z pracą pszczół i jej efektami. Z barwnej i sympatycznej opowieści naszego gościa wyłonił się dzieciom obraz życia pasieki i jej mieszkańców. Poznaliśmy zwyczaje pszczół i ciężką pracę, jaką muszą wykonać, by wyprodukować tak cenny produkt jakim jest miód. Pan Pszczelarz zaprezentował plastry miodu i opowiedział dzieciom, w jaki sposób pszczoły robotnice magazynują w nim zbierany pyłek kwiatowy, a następnie miód. Kulminacyjnym momentem było pokazanie prawdziwych, żywych pszczół. Było na co popatrzeć!

Eksperymenty

W styczniu odbyło się kolejne spotkanie z panem Krzysztofem, który wprowadza nas w świat eksperymentów i doświadczeń naukowych. Tym razem badaliśmy właściwości dwutlenku węgla. Mogliśmy sami zrobić suchy lód i zamienić go z powrotem w gaz – nie stopił się, tak jak zwykły lód i nie powstała z niego kropla wody! Mogliśmy prześledzić jak zachodzi sublimacja suchego lodu w zależności od temperatury, jaką się go poddaje. Te doświadczenia miały także przybliżyć dzieciom fizyczne właściwości wody i pokazać istnienie trzech stanów jej skupienia. Lód, płyn i para gazowa – tak może wyglądać woda. W przeciwieństwie do dwutlenku węgla, który nigdy nie stanie się płynem. A na koniec mogliśmy podziwiać sztuczną mgłę, która „wylewała się” z wysokiego naczynia i każdy mógł jej dotknąć. To było coś!

Wycieczka Średniaków

W połowie miesiąca Kangurki zostały zaproszone do Przedszkola nr 39 mieszczącym się w Oliwskim Parku. Specjalnie dla naszych średniaków najstarsza grupa z oliwskiego przedszkola wystawiła Jasełka. Wizyta w zaprzyjaźnionym przedszkolu była bardzo ekscytująca. Kangurki mogły obejrzeć piękną opowieść o narodzeniu Jezusa. Nie zabrakło w niej pasterzy, króli, aniołów, sportowców oraz Maryi z Józefem. Wszystkim wizyta się spodobała, a nasze Kangurki wręczyły gospodarzom własnoręcznie wykonane upominki. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i miłe przyjęcie! Wizyta była połączona ze spacerem po Parku Oliwskim. Przepiękna zimowa aura oraz zaśnieżone i urokliwe zakątki parku sprawiły, że wycieczka stała się prawdziwą wyprawą do Krainy Cudowności.