Październik w Puchatku

Czy warto mieć zdrowe zęby?

Na to i na inne pytania dotyczące zdrowego uśmiechu mogły znaleźć odpowiedź Puchatki. Do zaprzyjaźnionej dentystki, pani Kasi Necel, która przyjmuje swoich pacjentów w Szkole Podstawowej nr 33 w Osowie, starszaki wybrały się na początku października. Każdy z przyjemnością poddał się przeglądowi stomatologicznemu, bo każdy chce mieć piękny uśmiech. A poza tym nie tak często można zajrzeć w zakamarki gabinetu, komputera, czy poznać narzędzia dentystyczne. I do tego tak przyjemnie spędzić czas w fotelu. Nie byle jakim! Dziękujemy Pani Kasiu!

Eksperymenty po raz drugi

Także na początku października zawitał do nas ponownie pan Krzysztof, by przybliżyć nam świat fizyki. Tym razem tematem zajęć był ruch cząsteczek powietrza i wody. Badaliśmy oddziaływania pomiędzy tymicząsteczkami, Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak temperatura wpływa na wodę i powietrze. Samemu doświadczyć siły eksplozji i implozji oraz siły nośnej. Cokolwiek te pojęcia znaczą, to jedno wiemy na pewno – nie nudziliśmy się wcale i było bardzo zabawnie i ciekawie zarazem. Jak zawsze.

Wycieczka do Pierszczewa

W połowie miesiąca Kangurki i Puchatki pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do Pierszczewa na zajęcia edukacyjne „Od baranka do ubranka”. Głównym celem było poznanie życia w tradycyjnym gospodarstwie rolnym. Gospodarze przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Podzieleni na grupy zwiedzaliśmy obory ze zwierzętami: krowami, świnkami, kozami. Konikami, owcami. Był nawet byk, ale jakoś nikt nie miał większej ochoty bliżej się mu przyjrzeć. Za to z bliska podziwialiśmy króliki, które można było osobiście karmić, pogłaskać, a nawet wziąć na ręce. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, udaliśmy się na konną przejażdżkę. Oczywiście wozem drabiniastym. Przykryci szczelnie kocami ruszyliśmy przez las do pobliskiego jeziora, z którym wiązała się romantyczna legenda. W drodze powrotnej pani Daria znalazła przeogromnego grzyba! Wróciliśmy do gospodarstwa na grillowane kiełbaski i pyszne ciasto drożdżowe, aby po tak sutej przerwie wziąć udział w lekcji na temat wełny. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze wełnę, jak się strzyże owce, jak przędzie wełnę, i jak z tej wełny robi się na drutach swetry i rękawiczki. Na koniec odbyły się warsztaty, w trakcie których każdy zrobił własny pompon z kolorowej włóczki. Z przyjemnością można było te pompony przywiesić do własnych kurtek. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. To była bardzo udana wycieczka. Na koniec zaświeciło słońce i wyszła tęcza. Przepiękna. Podziwialiśmy ją z okien autobusu.

Pasowanie na Przedszkolaka

25 października był bardzo ważnym dniem dla Tygrysków. Nasze Maluszki zostały bowiem pasowane na Przedszkolaka. Na uroczystość zostały zaproszone Kangurki oraz Puchatki, aby wspólnie świętować tak ważne wydarzenie. Każdy Tygrysek obiecywał, że będzie chętnie chodził do przedszkola, gdzie -zawsze uśmiechnięty i z w dobrym humorze -będzie bawił się z kolegami i koleżankami, a gdy tylko będzie można, to nawet będzie psocił! Pasowane przez panią Dyrektor ogromną kredką, dumne Tygryski otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i uroczyście witamy w gronie Prawdziwych Przedszkolaków!

Gdański Dzień Przedszkolaka

W tym roku nasze przedszkole wzięło udział w projekcie Gdańskiego Dnia Przedszkolaka „Poza mapą – Tam gdzie wzrasta przygoda”. Z tej okazji otrzymaliśmy od organizatorów – trójmiejski oddział PK OMEP -kolorowe parasolki, które z wielką radością Kangurki pomalowały tak, jak tylko pozwalała im wyobraźnia. Satysfakcja przy kolorowaniu parasolek była podwójna, a nawet potrójna, bo nie ma nic lepszego, niż wspólna praca połączona ze świetną zabawą. W ramach projektu otrzymaliśmy również wiązkę wikliny, z której na naszym podwórku stworzona została rzeźba – instalacja. Wspólnymi siłami stworzony został „Chochoł”, który zawieszony na płocie przyglądał się naszym zabawom przez następnych kilka tygodni jesieni.