Marzec w Puchatku

Kuchcikowanie

6 marca kolejny raz starszaki i średniaki zamieniły się w kucharzy. Tym razem piekliśmy chleb na zakwasie. Prawdziwy, wyrobiony, wyrośnięty i upieczony w naszej przedszkolnej kuchni. Z takiego chleba z przyjemnością następnego dnia robi się własnoręcznie kanapki i z apetytem zjada.. Mniam!

9 marca zorganizowaliśmy Biały Dzień, aby przybliżyć wszystkim zdrowotne właściwości nabiału. Szczególnie twarogu. Z tej okazji własnoręcznie przygotowywaliśmy z twarogu smakowite pasty. I tak powstały pasty szczypiorkowe, pomidorowe, z miodem – chyba najsmaczniejsze, z koperkiem. Nie wszyscy dali się namówić na ich degustację... Jednak odważnym – tym w większości - gratulujemy!

Mrówki

7 marcaprzybył do nas hodowca mrówek wraz ze swoim mrówkowym terrarium. Bardzo ciekawie i zajmująco opowiadał nam o pracowitym życiu mrówek. Każdy mógł zobaczyć żywe mrowisko w przekroju, a w nim królową, jejrobotnice i żołnierzy. Mrówki widzą inaczej niż ludzie. Mogliśmy się o tym przekonać zakładając specjalne okulary, przez które widzieliśmy wszystko podzielone na małe, nakładające się na siebie obrazki. Porozumiewają się za pomocą zapachów. Poza tym są bardzo pożyteczne, roznoszą nasiona roślin, dbają o równowagę w świecie owadów, zjadają martwe zwierzęta i rośliny. Już teraz wszystkie puchatkowe przedszkolaki będą pamiętały, że nie wolno niszczyć żadnego mrowiska.

Powitanie Wiosny

21 marca jak zawsze zawitała do nas kalendarzowa wiosna. A my, w naszym przedszkolu postanowiliśmy ją radośnie powitać, aby chciałaz nami zostać i aby przepędziła Zimę.Dlatego na podwórko wyszliśmy kolorowym korowodem, śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Wszystko z radości, że będzie coraz cieplej i coraz bardziej kolorowo. Pa, pa, Zimo!!!

Spotkanie z psychologiem

21 marca gościliśmy psycholog dziecięcą z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej Nr 1 w Gdańsku. To już drugie takie spotkanie w ramach współpracy z Poradnią. Tematem spotkania było Dziecko lękliwe, wycofane, nieśmiałe.Przyczyny, skutki oraz pomoc dzieciom w pokonaniu strachu to główne założenia wykładu. Wszystkim chętnym, którzy wzięli w nim udział dziękujemy i zapraszamy na kolejne.

Dzień niebieski - Dzień Wody

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji już od kilku dni zastanawialiśmy się do czego potrzebna jest woda i dlaczego trzeba dbać oto, by nigdy jej nie zabrakło. Sprawdzaliśmy jakie napoje są smaczne i dlaczego? Czytaliśmy etykiety i zastanawialiśmy się, czy sztuczne barwniki, cukier oraz inne uzupełniacze są w wodzie potrzebne, i jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie? Dlaczego warto pić wodę i to w jak najczystszej postaci? Wszyscy byliśmy zgodni: słodzona woda i napoje nie są zdrowe.Najzdrowsza jest czysta,ta przegotowana, też mineralna, bez zbędnych dodatków. I pijmy taką na zdrowie!

Wielkanoc

Przez cały marzec nasza Puchatkowa Rodzinka przygotowywała się do Świąt Wielkanocnych. Wszyscy wysiewaliśmy owies i rzeżuszkę i z niecierpliwością wyczekiwaliśmy na wzrost roślin. W międzyczasie każdy z przedszkolaków stworzył własną kartkę świąteczną. Można było na nichpodziwiać przeróżne kurczaki, jaja, palemki, zajączki, baranki. Przed Niedzielą Palmową tworzyliśmy też kolorowe palemki. Nie zapomnieliśmy o jajach io babeczkach. Pieczenie i dekorowanie słodkich babeczek nie było nowością, jednak na konsumpcję trzeba było troszkę poczekać.