Maj w Puchatku

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

16 majaPuchatki i Tygryski wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Gołubiu. W trakcie jazdy autokarem mogliśmy obserwować zmieniający się krajobraz wiosenny Kaszub. Po przybyciu na miejsce wiosna zaprezentowała się nam w całej swojej okazałości. Podzieleni na grupy dokładnie przyglądaliśmy się w pełni rozkwitłym drzewom i krzewom. Podziwialiśmy kolorowe kwiatowe klomby, pachnące bzy i inne orientalne oraz tajemnicze drzewa, jak metasekwoja chińska, czy miłorząb dwuklapowy. Niektórych z gatunków roślin nie zobaczy się już w żadnym zakamarku Polski, Europy czy świata. Rośliny lecznicze, zioła i rośliny silnie trujące. O nich opowiadał nasz przewodnik, a my chodziliśmy za nim i przed nim. I patrzyliśmy, wąchaliśmy, dotykaliśmy. I biegaliśmy, szukaliśmy żab, obserwowaliśmy ważki. Znaleźliśmy żuka.

Wzięliśmy udział w warsztatach botanicznych, podczas których dowiedzieliśmy się, jak sadzić kwiaty i co jest niezbędne roślinom do wzrostu. Każdy Puchatek i Kangurek otrzymał własną doniczkę i łopatkę oraz do wyboru sadzonki: pierwiosnka, bratka, rozchodnika i paproci. Nasze roślinki zabraliśmy ze sobą do domów. Mamy nadzieję, że cieszą oczy do dziś.

Dni Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w naszym przedszkolu odbyły się konkursy, zawody sportowe, zabawy taneczne, było malowanie buziek, puszczanie baniek oraz kuchcikowanie. Pierwszego dnia do zabawy zaprosiła nas pani Monika, która prowadzi zajęcia z Zumby. Piękna pogoda sprawiła, że mogliśmy bawić się na świeżym powietrzu. Z głośników płynęła energetyczna muzyka, a na placu zabaw, w jej rytmie, tańczyły wszystkie chętne puchatkowe przedszkolaki. Drugiego dnia odbyły się konkursy i zawody sportowe. Pod kierunkiem pani Sylwii, naszej „Korekcyjnej”, podzielone na drużyny Kangurki, Puchatki oraz Tygryski brały udział w wyścigach, sztafetach i grach zręcznościowych. Było rzucanie do celu, chodzenie na „szczudłach, przeciąganie liny, wyścigi w workach... Emocji i sportowego ducha nie brakowało. Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a przegranych nie było. Wszyscy doskonale się bawili i z chęcią zajadali się, zrobionymi za pomocą specjalistycznego sprzętu kuchennego, smakowitymi truskawkowymi lodami. Kolejny dzień upłynął pod znakiem bajkowych baniek mydlanych. Tym razem na placu zabaw pojawiły się delikatne, wielobarwne, piłeczki. Wydmuchiwane czary-mary ulatywały z wiatrem, a za nimi biegały i próbowały je złapać uśmiechnięte, oczarowane i zaczarowane kolorowe buźki przedszkolaków. Zabawa z bańkami trwała przez cały dzień i jeszcze dłużej.

 

Pierogarnia

A tymczasem Starszaki zaproszone zostały przez Rodziców Tosi i Leona na warsztaty lepienia pierogów do pierogarni One Way w Osowie. 30 maja pojawili się w restauracji, aby własnoręcznie zrobić pierogi.Zajęcia rozpoczęły się od zwiedzania samej restauracji , a właściwie jej zaplecza, czyli kuchni. Niesamowite, jak na tak niewielkiej przestrzeni, powstają takie kulinarne cuda. Potem nastąpiło mycie i dezynfekowanie rąk. Ustawieni przy stołach, mali kucharze przeszli krótki kurs lepienia. Dowiedzieli się, co jest potrzebne do zrobienia ciasta, jakie mogą być rodzaje farszu, jakie są techniki wałkowania, nakładania i sklejania, czyli lepienia pierogów. Teraz wszystkie Puchatki wzięły się do pracy, by niedługo, z wielką satysfakcją, konsumować jej efekty. Od teraz wszystkie starszaki będą mogły chwalić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Za tak smakowite warsztaty serdecznie dziękujemy!