Listopad w “Puchatku”

 

Wizyta Starszaków w Telewizji

4 listopada Starszaki, jak poprzednio Średniaki, wybrały się do Oliwy, aby zwiedzić siedzibę TVP3. I tym razem przewodnikiem naszych przedszkolaków był pan Mateusz. Opowiadając o pracy dziennikarzy pokazywał nam to, czego w telewizji, nie widać, a więc wszystkie najważniejsze pomieszczenia: studio telewizyjne, pomieszczenie reżyserskie, pomieszczenie dźwiękowca oraz redakcję, gdzie przygotowuje się informacje. Puchatki mogły przekonać się, że stworzenie programu telewizyjnego nie jest takie proste, bo wszystko musi ze sobą współgrać: obraz, dźwięk i napisy. Na zakończenie wizyty, w ramach podziękowań, Starszaki wręczyły panu Mateuszowi wprawdzie staroświecki, ale jakże kolorowy telewizor!

Wizyta Strażników Miejskich

6 listopada ponownie odwiedzili nas Strażnicy ze Straży Miejskiej w Gdańsku. Tym razem towarzyszył im służbowy pies Marley (rasy golden retriver). W ramach programu edukacyjnego „Postępowanie ze zwierzętami” Strażnicy wraz z Marleyem uczyli naszych przedszkolaków zasad bezpiecznego zachowania w kontaktach ze zwierzętami. W trakcie zajęć można było dowiedzieć się, jak ustrzec się ataku czworonoga i jak zachować się w razie agresywnego ataku z jego strony. Dlaczego nie wolno drażnić i dręczyć psów oraz jak dbać o własnego pupila.

Wszyscy w wielkim skupieniu ćwiczyli bezpieczną pozycję żółwia. Nie brakowało chętnych, by ćwiczyć prawidłowe sprzątanie nieczystości po swoim psie. Marley towarzyszył aktywnie w zajęciach, na koniec pozwolił wszystkim chętnym pogłaskać się oraz dał popis swojego dobrego wychowania pokazując, jak należy słuchać swojego pana i prawidłowo reagować na komendy. Serdecznie dziękujemy Strażnikom oraz Marleyowi za wspaniałą lekcję bezpieczeństwa!

Święto Niepodległości

8 listopada uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta Akademia. Puchatki, Kangurki i Tygryski udekorowane biało-czerwonymi kotylionami śpiewały piosenki patriotyczne oraz recytowały wiersz Władysława Bełzy “Katechizm polskiego dziecka” (“Kto ty jesteś?”). Głównym punktem obchodów było oczywiście wspólne odśpiewanie Hymnu Polski. To była wzruszająca uroczystość.

Wyprawa Kangurków

12 listopada przedszkolaki z grupy Kangurków pojechały na wycieczkę do EXPERYMENTU w Gdyni. Podróż była inna niż zazwyczaj, bo po raz pierwszy naszym środkiem lokomocji była kolejka PKM.

W EXPERYMENCIE dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych „Naukowi Detektywi”.

Przedszkolaki miały za zadanie rozwiązać zagadkę: Kto zrobił bałagan? Jakie zostawił po sobie ślady?

W specjalnie przygotowanej pracowni detektywistycznej dzieci badały wszystkie ślady, aby wykryć prawdziwych sprawców zamieszania. Kangurki, przy pomocy wskaźników chemicznych, badały pozostawione na podłodze mieszkania próbki płynów i okruchów. Skorzystały z magnesów, by uzyskać kolejne wskazówki. Dowiedziały się również, jak odczytywać niewidzialne wiadomości.

Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły i uczyły. Każdy z uczestników stworzył niepowtarzalną legitymację detektywa z własnym odciskiem palca. Następnie nasi mali Odkrywcy mieli szansę na naukową zabawę przy interaktywnych stanowiskach, w ciekawy i przystępny sposób poznając różnorodność i złożoność świata.

Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy znowu pociągiem do przedszkola na pyszny obiadek.

Dziękujemy Pani Karolinie, mamie Leosia, za pomoc.

Wycieczka Starszaków

13 listopada grupa Starszaków była na wycieczce w Parku Naukowo-Technologicznym. W jej trakcie dzieci uczestniczyły w warsztatach “Mały Chemik”, na których samodzielnie wykonywały doświadczenia. Wszyscy świetnie się bawili i ciekawie spędzili czas.

Eksperymenty fizyczno - chemiczne

14 listopada odbyło się kolejne spotkanie z Panem Krzysztofem. Tym razem tematem przewodnim eksperymentów był gaz. W trakcie zajęć próbowaliśmy znaleść odpowiedzi na kilka pytań:Jakie są jego właściwości?Czy rzeczywiście nie można go zobaczyć? Co można zrobić, aby przekonać się, że istnieje...?Pan Krzysztof w bardzo atrakcyjny, ale też zabawny sposób starał się nam wszystko wyjaśnić. Serdecznie dziękujemy za tak interesujące oraz dające wiele radości zajęcia.

Dzień Jeża

Chyba wszyscy lubią jeże. Mogliśmy się o tym przekonać 15 listopada, kiedy obchodziliśmy Dzień Jeża. W tym dniu obowiązywały w naszym przedszkolu “jeżowe kolory”. Starszaki tworzyły smakowite, owocowe jeże z gruszek, a Średniaki z jabłuszek. Maluszki wcześniej wykonały piękne jeże z masy solnej. W tym dniu zawitał do nas, szukający schronienia w kolorowych liściach, wielki Jeż, w którego można było choć na chwilę się zamienić pozując do zdjęć.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada, obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każdy mógł przynieść ze sobą tego najukochańszego, najpiękniejszego, największego, najmniejszego lub po prostu “tylko mojego” misia lub innego pluszaka. Do naszego przedszkola zawitały nie tylko przemiłe przytulanki. Pojawiły się też misiowi przebierańcy, a wśród nich nawet Kubuś Puchatek. Starszaki przygotowały smaczną “Misiową kanapkę”Wszyscy miło spędzili dzień tworząc misiowe portrety, ucząc się wierszyków, słuchając opowiadań, śpiewając swoim misiom piosenki lub po prostu świetnie się z nimi bawiąc.