Listopad w Puchatku

Mimo jesiennej szarugi na dworze, w naszym puchatkowym przedszkolu było ciekawie i kolorowo.

 Spacerować lubimy w każdą pogodę – my się jesieni nie boimy – zdają się mówić Kangurki, które wybrały się na przechadzkę po osiedlowych uliczkach wokół przedszkola. Tym bardziej było wszystkim wesoło, że towarzyszył naszym Średniakom wielki gad – kolorowy wprawdzie i bezzębny – ale zawsze wąż. Nie pozwolił się nikomu zgubić i pilnował, aby wszyscy szli w zgodnym szyku, jak na średniaków przystało. A przydał się taki spacer tym bardziej, że wkrótce czekała na puchatkowych Kangurków wycieczka...

 W połowie listopada Kangurki wraz z Puchatkami wyruszyły na wycieczkę do gdyńskiego Oceanarium, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Mieszkamy nad Bałtykiem”. W trakcie zabaw dzieci poznały przedziwnych mieszkańców Morza Bałtyckiego: sprzątające dno morskie krewetki, kraby o 10 nogach, które posiadają szczypce przypominające rękawice bokserskie z wełny, czy igliczniaki, których tatusiowie rodzą dzieci. Oglądały zdjęcia meduz chełbi, wypatrywały storni – flądry, która bardzo dobrze się kamufluje i rozpoznawały sercówki - muszelki w kształcie serca. Okazało się, że nad Bałtykiem mieszka batman... czyli kormoran czerwony, który rozkłada i suszy skrzydła w porcie. W trakcie zajęćpuchatkowe przedszkolaki dowiedziały się, że nie wolno dokarmiać ptaków - mew, łabędzi, kaczek – chlebem, lecz owocami, warzywami i ziarnem. Wszyscy wzięli udział w konkursie wędkarskim, którego celem było złowienie jednego zwierzątka i przyczepienie go w odpowiednim miejscu na tablicy magnetycznej: na lądzie, pod wodą lub w powietrzu.

 Kolejnym wydarzeniem była wizyta teatru Gargulec z przedstawieniem pt. „Śmieciowisko”. Przedstawienie, które zostało zrealizowane  w ramach kampanii edukacyjnej „Czyste miasto Gdańsk”,  dotyczyło segregacji odpadów. Nasi mali widzowie uczyli głównego bohatera, jak dbać o środowisko naturalne poprzez segregację śmieci. Okazało się, że nasze przedszkolaki nie tylko wiedzą, że śmieci trzeba segregować, ale mają też talenty pedagogiczne, które pozwalają im być bardzo skutecznymi nauczycielami. Brawo!

Teatrzyk Gargulec przybył do nas w Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasze puchatkowe przedszkolaki mogły przynieść z domu swoje ulubione pluszaki. Kto chciał mógł nawet przebrać się za misia. A miś to najmilsza zabawka, którą można przytulać, tarmosić i zasypiać przy niej. Pojawiły się więc w naszym przedszkolu misie duże małe i jeszcze mniejsze. Te najnowsze i te najdłużej przytulane. Jedne miały swoje imię a inne były po prostu „Misiem” lub mięciutką ...pieczarką.  Panie od Średniaków i Starszaków przygotowały specjalną makietę, która pozwoliła wszystkim zamienić się - choćby tylko na zdjęciu - w prawdziwie wielkiego misia.

 Pod koniec miesiąca Starszaki wybrały się z wizytą do Biblioteki Oliwskiej. Oprowadzane przez miłe panie bibliotekarki, poznały czytelnię, pracownię komputerową i pełną książek wypożyczalnię. Dowiedziały się też do czego służy katalog. W przytulnym kąciku literatury dziecięcej samodzielnie mogły skorzystać z zasobów biblioteki, pograć w gry planszowe i wysłuchać opowiadania czytanego w atmosferze przepełnionej szacunkiem do słowa pisanego.

 Wróżby andrzejkowe to pewna oznaka zbliżających się Świąt. Dlatego nie mogło ich u nas  zabraknąć. Tygryski ustawiały swoje kapcie jeden za drugim, by sprawdzić, które z nich jako pierwsze wyjdzie za mąż, albo się ożeni. Ciekawe, czy wróżba się sprawdzi...? Kangurki i Puchatki tradycyjnie lały wosk. Każdy przypatrywał się uważnie powstającym kształtom i odgadywał, co one przedstawiają. Przy wielkim udziale własnej wyobraźni mogliśmy zobaczyć przedziwne pojazdy: samochody, statki kosmiczne, rakiety; przeróżne zwierzęta: ptaki, słonie, żyrafy, dinozaury; różnego rodzaju narzędzia, budowle i maszyny. Wszystko, co powstawało z miękkiego wosku, jeszcze bardziej rozbudzało wyobraźnię i przyczyniało się do snucia wizji o czekających nas w przyszłości przygodach.