Jesień w „Puchatku”

Wraz z nowym rokiem szkolnym w Puchatkowej Rodzince nastąpiły zmiany.... Pojawiły się u nas nowe maluszki, które jako „Tygryski” przygotowywały się do uroczystego pasowania na przedszkolaka. Zeszłoroczne maluszki awansowały na średniaków „Kangurków” i wprowadziły się do sal na piętrze, a dawne średniaki połączyły się z „zerówkowiczami” i stworzyły grupę „Puchatków”i także zyskały nową salę dydaktyczną.

Jesienią dzieci radośnie spędzały czas na zabawach, zajęciach edukacyjnych, uczyły się piosenek, wierszyków, brały udział w dodatkowych zajęciach: tanecznych, plastycznych, sportowych. Nie brakowało nam wyjątkowych atrakcji: wycieczek, konkursów a także kuchcikowania i eksperymentowania. A prawdziwym otwarciem nowego roku okazało się Ognisko Integracyjne na Leśnej Polanie.

Święto Ogórka

Już na początku września obchodziliśmy Zielony Dzień Ogórka. Z tej okazji wszyscy przynieśli z domu ogórki: duże, małe, grube, chude, proste, zakrzywione. Jedno miały wspólne – były absolutnie zielone. A wszystkie puchatkowe przedszkolaki bardzo lubią zielone ogórki. W tym dniu Tygryski własnoręcznie cięły ogórki na miazgę, by móc stworzyć przepyszne zielone kanapki. Kangurki i Puchatki tworzyły z ogórków piękne, kolorowe łodzie i statki. Dekorowały je innymi warzywami oraz owocami, wędliną i serem. Każdy stworzył swój własny, niepowtarzalny pojazd. Podziwiać mogliśmy łodzie zwykłe, statki jedno i dwumasztowe, z załogą i bez załogi. Jedno było pewne: wyśmienicie wyglądały... Mniam...

Eksperymenty

7 września gościliśmy pana Krzysztofa Cupera, który zabrał nas w krainę doświadczeń i eksperymentów. Tym razem badaliśmy właściwości wody. Poprzez eksperymenty mogliśmy się dowiedzieć jak zbudowana jest woda, jak można zmieniać jej gęstość, ciśnienie i sprężystość. Sprawdzaliśmy też napięcie powierzchniowe wody. Na początek przekonaliśmy się, że niektóre materiały dają się rozciągnąć, a inne nie. Sprawdziliśmy to na przykładzie balonu i krzesła. Głównym naszym zadaniem było znaleźć odpowiedź na pytanie, czy można rozciągnąć wodę. Okazało się, że cząsteczki wody można rozciągnąć za pomocą detergentu, który do niej dodajemy. A skąd wiemy, że woda się rozciąga? Ponieważ można z niej zrobić bańki mydlane tak, jak nadmuchuje się gumowy balon.

Wędrówka

We wrześniu nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, aleStarszakom to nie wystarczyło, bo wybrały się na pieszą wędrówkę do Parku Osowskiego. W poszukiwaniu Pani Jesieni. Chyba ją znalazły, bo wróciły zmęczone, ale radosne i pełne wrażeń.

Ognisko Integracyjne

Pod koniec września cała Puchatkowa Rodzinka spotkała się na Leśnej Polanie. Wszyscy chętni rodzice ze swoimi pociechami oraz całe grono pedagogiczne z panią Dyrektor na czele świetnie się bawili. Było oczywiście pieczenie kiełbasek, wspólne tańce pod wodzą pani Marleny, zabawy i konkursy sportowe zorganizowane przez panią Sylwię „Korekcyjną”. Chętni korzystali z jazdy na konikach. Była to świetna okazja na wzajemne poznanie się. Wszystkim uczestnikom Ogniska serdecznie dziękujemy za świetną zabawę do samego mroku. I do zobaczenia na kolejnej Integracji!

Czy warto mieć zdrowe zęby?

Na to i na inne pytania dotyczące zdrowego uśmiechu mogły znaleźć odpowiedź Puchatki. Do zaprzyjaźnionej dentystki, pani Kasi Necel, która przyjmuje swoich pacjentów w Szkole Podstawowej nr 33 w Osowie, starszaki wybrały się na początku października. Każdy z przyjemnością poddał się przeglądowi stomatologicznemu, bo każdy przecież chce mieć piękny uśmiech. A poza tym nie tak często można zajrzeć w zakamarki gabinetu, komputera, czy poznać narzędzia dentystyczne. I do tego tak przyjemnie spędzić czas w fotelu. Nie byle jakim! Dziękujemy Pani Kasiu!