Grudzień w Puchatku

Wizyta aktorów Teatru Arlekin

2 grudnia gościliśmy ulubionych aktorów Teatru Arlekin, którzy przedstawili nam bożonarodzeniową bajką pt. ,,Świąteczne marzenia”. Pełna humoru i ciepła opowieść o świątecznych zwyczajach, skrytych marzeniach oraz o tym, że każdy może stać się lepszą osobą bardzo spodobała się wszystkim naszym przedszkolakom. Teraz czekamy na następne przedstawienia, które na pewno będą równie piękne.

Maluszki w Oceanarium Gdyńskim

4 grudnia nasze Tygryski wybrały się na pierwszą swoją wycieczkę - do Oceanarium gdyńskiego. Już sama jazda autokarem była wielkim wydarzeniem. Wszystkie Maluszki stanęły na wysokości zadania. Jednocześnie grzecznie i ze swobodą zachowywały się w trakcie podróży, podczas zwiedzania oraz w trakcie zajęć edukacyjnych. Tematem zajęć było „Barwne życie na rafie koralowej”. Tygryski poznawały wybrane zwierzęta rafy koralowej: słuchały opowiadań o ich zwyczajach, poznawały ich wygląd, kolorystykę. Mogły dotknąć wybranych gatunków a także stworzyć wspólny obraz rafy na tablicy magnetycznej. Uwiecznieniem gdyńskiej przygody była możliwość zobaczenia prawdziwych, żywych ryb i innych zwierząt żyjących w akwarium. To naprawdę było fascynujące przeżycie!Wszyscy pełni wrażeń, szczęśliwie wrócili do przedszkola, na obiad i wypoczynek.

Barbórka

Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto górnicze. Ten dzień był okazją aby przedszkolaki z grup Kangurków i Puchatków mogły dostrzec i docenić ciężką i jakże niebezpieczną pracę górników oraz osób pracujących w przemyśle wydobywczym, a także geologów. Patronką tych grup zawodowych jest św. Barbara, której imienniczka Basia ze Starszaków obchodziła w dniu 4 grudnia także swoje święto

Mikołajki

6 grudnia odwiedził nasze Maluszki- Tygryski św. Mikołaj. Wszystkie Tygryski w skupieniu i napięciu czekały na wizytę upragnionego Gościa. Kiedy ten zapukał do drzwi, głośnym „Proszę” zaprosiły go i zaśpiewały piosenkę na powitanie. Św. Mikołaj wszedł z wielkim worem na plecach. Pomagała mu piękna Śnieżynka. Usiadłszy pod choinką gromkim głosem spytał małych przedszkolaków, czy były grzeczne? Kiedy usłyszał twierdzącą odpowiedź, zaczął rozdawać prezenty. Wszystkie Tygryski z przejęciem, ale bez obaw – bo były grzeczne- odbierały od Świętego niespodzianki i za chwilę dzielnie pozowały do zdjęcia. Wszyscy byli pod wrażeniem św. Mikołaja, ale najważniejsze były i tak prezenty. Tygryski obiecały, że nadal będą grzeczne, że będą zjadały cały obiadek, że będą myły ząbki, że będą... I w ten sposób zagwarantowały sobie, że św. Mikołaj przyjedzie do nich za rok!

6 grudnia z okazji Mikołajek Kangurki i Puchatki pojechały autokarem na wycieczkę do Multikina na film ,,Psi Patrol”. Już w wejściu czekał na dzieci Św. Mikołaj, który obdarował wszystkich słodkościami i upominkami. Przedszkolaki miały dla siebie całą salę kinową. Z zaangażowaniem śledziły żywą akcję filmu i trzeba przyznać, że zachowywały się na medal.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie kina. Dzieci miały okazję zajrzeć do kabiny projekcyjnej, podpatrzeć, jak Św. Mikołaj przygotowuje popcorn, a następnie z wielkim apetytem kosztowały zarówno ten słony jak i w karmelowej polewie. Niespodziankom tego dnia nie było końca, ponieważ w przedszkolu czekał na dzieci kolejny Św. Mikołaj ze Śnieżynką. Przedszkolaki zaśpiewały Mikołajowi piękną piosenkę, a następnie otrzymały prezenty i odbyła się sesja zdjęciowa.

Konkursy u Starszaków- ,,Odblaskowa Bombka” i ,,Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”

Starszaki- Puchatki razem ze swoją Panią Ewą wzięły udział w trzeciej edycji konkursu Autochodzika na ,,Najpiękniejszą odblaskową bombkę choinkową„ .Bombka miała numer 5 i można było na nią głosować do 9 grudnia 2019 roku na stronie facebookowej Autochodzika.

"Puchatki" zorganizowały także konkurs w swojej grupie na "Najpiękniejszą ozdobę choinkową" Dzieci wraz z rodzicami wykonały bardzo oryginalne i przepiękne ozdoby choinkowe. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy, a za pierwsze trzy miejsca drobne prezenty.

Warsztaty Bożonarodzeniowe u Tygrysków

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia Maluszki zaprosiły swoich Rodziców na Warsztaty Bożonarodzeniowe, które odbyły się 10 grudnia. Celem warsztatów było spędzenie miłych chwil w gronie rodzinnym, wspólne tworzenie oraz świetna zabawa. W wyniku artystycznych działań Maluszków i ich Rodziców powstały niepowtarzalne dekoracyjne choinki, kolorowe prezenty oraz urocze pojemniki na łakocie. Okazuje się, że wyobraźnia nie ma granic, a wspólnie spędzony czas przynosi wiele radości i satysfakcji. Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za udział oraz zaangażowanie!

Przygotowania do Świąt u Tygrysków, Kangurków i Puchatków

W następnych dniach Tygryski, Kangurki i Puchatki zamieniły się w cukierników. Wszyscy wałkowali, wycinali, rozkładali na blachach świąteczne pierniczki. Każdy z przedszkolaków pamiętał o podstawowych zasadach higieny: czyste ręce to klucz do sukcesu! Po wypieczeniu pierniki należało udekorować. I znowu ważna higiena! Ale najważniejsza była świetna zabawa i niesamowite skupienie oraz zaangażowanie małych cukierników!

W przedświątecznym okresie wszystkie dzieci z wielkim zapałem i kreatywnością wykonywały koszyczki na ciasteczka, kartki z życzeniami i ozdoby choinkowe. Uczyły się bożonarodzeniowych piosenek, pastorałek , kolęd i wierszy, które wprowadzały wszystkich w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

VII Osowska Choinka w SP nr 81

14 grudnia, w sobotę, nasza Puchatkowa Rodzinka wzięła udział w VII Osowskiej Choince, która łączy i integruje lokalną społeczność w okresie świątecznych przygotowań. Nasze przedszkolaki zaprezentowały krótką część artystyczną, spotkały się ze Św. Mikołajem i wzięły udział w warsztatach artystycznych. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom za udział w tym wydarzeniu.

Razem na Święta

W ramach ogólnopolskiej akcji Razem na Święta Starszaki Puchatki udały się 18 grudnia z wizytą do Domu Seniora Harmonia w Osowej zabierając ze sobą własnoręcznie upieczone przepyszne ciasto i bożonarodzeniowe kartki z życzeniami. Głównym celem było budowanie więzi międzypokoleniowych również poza rodziną, rozwijanie u dzieci wrażliwości skierowanej do ludzi starszych, kształtowanie chęci pomocy innym ludziom. Przedszkolaki z wielkim uśmiechem śpiewały piosenki, recytowały wierszyki . Zachwyceni widzowie nagrodzili maluchy gromkimi brawami. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną zabawę z pensjonariuszami oraz słodki poczęstunek. Przedszkolaki wniosły dziecięcą beztroskę, radość i uśmiech w mury Domu Seniora . Spotkanie było wzruszające dla obydwu stron.