Grudzień w „Puchatku”

Święty Mikołaj

Świąteczny nastrój zapanował w naszym przedszkolu już 5 grudnia, kiedy przybył do nas święty Mikołaj z Teatrem Fantazja. Na początek jego pomocnica Śnieżynka opowiedziała nam o przygotowaniach św. Mikołaja do Świąt i jego pracy, która przynosi radość wszystkim dzieciom na świecie. Następnie, powitany przez naszych puchatkowych przedszkolaków, zasiadł przy choince, by wszystkim rozdać prezenty.A małe i duże przedszkolaki z przejęciem podchodziły do długo wyczekiwanego gościa iodbierały prezenty oraz pozowały do zdjęć. Serdecznie żegnanypiosenkami przez Puchatkową Rodzinkę, święty Mikołaj obiecał przyjechać znów za rok... A świąteczna atmosfera nie opuszczała nas już do samych Świąt.

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Od listopada wszyscy przygotowywaliśmy się do wspólnego spędzenia czasu z naszymi kochanymi Rodzicami. Uczyliśmy się zimowych piosenek i kolęd, aby zaśpiewać naszym bliskim i razem z nimi pokolędować. Na Warsztatach Bożonarodzeniowych, tworzyliśmy piękne dekoracje świąteczne. Starszaki stworzyły słodkie ciasteczkowe choinki, które razem z Rodzicami dekorowały kolorowymi posypkami i lukrem. Choinki wyszły – palce lizać! A maluszki i średniaki razem ze swoimi Rodzicami tworzyły kolorowe świąteczne dekoracje, wśród nich bombki i choinki ze styropianu. Były równie piękne i kolorowe, chociaż nie do jedzenia! Cieszyły oczy i napawały małych artystów dumą.

Osowska Choinka

Dekoracje świąteczne i upominki tworzyliśmy przez cały okres przedświąteczny także z myślą wystawienia ich na aukcji charytatywnej w szkole podstawowej nr 86 w Osowie. 12 grudnia odbyła się tam V edycja Osowskiej Choinki organizowana przez fundację „Inne jest piękne”. Nasza, blisko 20 osobowa, grupa przedszkolaków pięknie zaprezentowała się na forum społeczności Osowej. W czerwonych czapeczkach mikołajkowych, odświętnie ubrane Puchatki, Kangurki i Tygryski z wdziękiem, odważnie i z przejęciem śpiewały zimowe piosenki i kolędy. A Rodzice dumnie im kibicowali oraz wzięli udział w aukcji charytatywnej. Wszystkim Rodzicom i ich pociechom gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział w tak ważnej dla naszej społeczności imprezie.

KartkaBożonarodzeniowa

Najpiękniejsze kartki Bożonarodzeniowe stworzone przez nasze przedszkolaki zostały wysłane na międzyprzedszkolny konkurs plastyczny zorganizowany przez Przedszkole nr 39 w Gdańsku Oliwie. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!!

Eksperymenty

W grudniu też zawitałdo nas pan Krzysztof Cuper, aby przybliżyć nam świat fizyki i chemii. Tym razem eksperymenty dotyczyły kwasów i zasad. Tych, z którymi mamy do czynienia w kuchni i w łazience. Te dwa pojęcia chemiczne brzmią bardzo tajemniczo, szczególnie „zasada”. Ale Pan Krzysztof, jak zwykle bardzo przystępnie i zjawiskowo, nam je wyjaśniał. Między innymi na przykładzie coca-coli. i jajka - tego prawdziwego – kurzego. Dowiedzieliśmy się, że skorupka zbudowana jest z tego samego materiału, co zęby i picie coca-coli niszczy zęby. Doświadczenia pokazały, że ocet rozpuszcza skorupkę, a nawet całe jajko i zostaje puste jajo, czyli sama błonka. Teraz czekamy na kolejne spotkania.

Współpraca z Poradnią

Nasze przedszkole, w ramach współpracy z Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną Nr 1 w Gdańsku, zorganizowało wykład poświęcony autyzmowi dziecięcemu i zespołowi Aspargera. 13 grudnia zainteresowani rodzice i wychowawcy mieli możliwość zapoznania się z głównymi problemami związanymi z tymi zaburzeniami rozwojowymi. Autyzm jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, którego głównym objawem jest deficyt umiejętności społecznych niezbędnych w zwykłej komunikacji i nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Natomiast mianem zespołu Aspergera potocznie określa się łagodniejsze przypadki spośród spektrum autyzmu, gdzie głównym problemem jest nieumiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Paniom Prelegentkom dziękujemy serdecznie za bardzo ciekawy i zajmujący wykład, a wszystkim przybyłym za poświęcony czas i zaangażowanie w dyskusję.